Fasadų šiltinimas – ar verta ir kuo šiltinti?
Šilti namai – kiekvieno svajonė. Juk šaltąjį metų laiką norisi leisti laisvai ir džiugiai, o ne susisukus į šilčiausią megztinį ir trejomis kojinėmis. Tad natūralu, jog žmonės ieško būdų apšiltinti būstą, nesvarbu kur gyventų ar daugiabutyje ar nuosavame name. Dažniausiai pasirenkama šiltinti fasadą, nes tai paprasčiausias ir dažnai efektyviausias būdas suteikti namams daugiau šilumos.
Fasadų šiltinimas – privalumai
Fasado šiltinimas yra efektyviausias, kadangi yra pilnai blokuojamas pastato konstrukcijų šalčio tiltas. Taigi, pastatas yra labiausiai apsaugotas nuo neigiamos temperatūros poveikio.
Apšiltinus pastatą, prailgėja konstrukcijos naudojimo trukmė, namą galima daug ilgiau eksploatuoti, namo sienos yra mažiau ardomos aplinkos poveikio ir temperatūros keitimosi.
Fasadų šiltinimas – trūkumai
Pagrindinis trūkumas yra tai, jog garai kondensuojasi izoliacinėje medžiagoje. Tai reiškia, jog vadinamasis rasos taškas persikelia į apšiltinto sluoksnio vidų. Padidėjusi drėgmė gali pakenkti ir pažeisti izoliacinį sluoksnį. Tačiau tai yra išsprendžiama atsakinga parinkus izoliacines medžiagas.
Medžiagos naudojamos apšiltinimui
Fasadų apšiltinimui gali būti naudojamos įvairios medžiagos, tačiau specialistai pripažįsta ir rekomenduoja šias tris: mineralinę vatą, termovatą ir polistireninį putplastį.
Mineralinė vata yra nedegi, o kilus gaisrui veikia kaip barjeras stabdantis ugnies plitimą. Tai lanksti medžiaga, todėl lengva montuoti, ji išlaiko savo matmenis, yra ilgaamžė. Tarp trūkumų galima paminėti neatsparumą drėgmei. Montuojant mineralinė vata turi būti sausa ir negauti drėgmės.
Termovata yra purškiama, itin sandari ir laidi garams. Purškiamoji šiltinimo medžiaga išsiskiria tuo, kad idealiai priglunda ten, kur plokštinės medžiagos negalėtų. Be kita ko, pasižymi gera garso izoliacija. Trūkumai – nėra atspari ugniai ir brangesnė. Taip pat sudėtingiau montuojama, ją sumontuoti gali tik profesionalai.
Polistireninis putplastis yra ko gero pigiausia ir populiariausia priemonė šiltinti fasadus. Lengvas ir mažo tankio, tačiau atsparus mechaniniams pažeidimams ir temperatūrų pokyčiams. Taip pat medžiaga yra atspari grybeliams ir pelėsiui. Kita vertus, polistireninis putplastis nepasižymi garso izoliacija bei esant tam tikroms sąlygoms tarp konstrukcijos ir apšiltinimo gali susikaupti drėgmės.
Ką pasirinkti – lemia konkreti situacija, biudžetas ir specialistų rekomendacijos konkrečiam projektui.