Kas yra kadastriniai matavimai ir kodėl jie reikalingi?

Kuomet kalbame apie mūsų laukiančius pasirinkimus, produktus ar paslaugas, nesunku pastebėti, kad vieni iš jų mums yra puikiai patįstami, nes naudojami kone kasdien, tuo tarpu kiti pasirinkimai – produktai ar paslaugos, naudojami kur kas rečiau. Taigi, prireikus rečiau naudojamų produktų ar paslaugų, tenka susidurti su daugybė įvairių klausimų. Jų bus kur kas mažiau, jei iš anksto būsite sukaupę tam tikrą kiekį informacijos. Ne išimtis ir kadastriniai matavimai. Tad siūlome apie juos sužinoti daugiau.
Kas yra kadastriniai matavimai ir kodėl jie reikalingi?
Atsakant į klausimą, kas yra kadastriniai matavimai, reikėtų akcentuoti, jog tai yra tam tikri profesionalų atliekami veiksmai. Jie reikalingi tam, kad būtų nustatyta nekilnojamo daikto tapatybė, o taip pat ir apibrėžiami ir kiti svarbūs parametrai bei rodikliai: žemės sklypo ribų posūkio taškai, statinių fizinių ribų koordinatės. Taip pat kadastriniai matavimai gali būti reikalingi siekiant parengti žemės sklypo planą; kartografuoti žemės naudmenų kontūrus; norint atlikti statinių kampų žymėjimo darbus; pažymėti žemės naudojimo apribojimus ir t.t. Šių matavimų gali prireikti ir kitais atvejais, pavyzdžiui, kai nekilnojamąjį turtą norima padalyti, atidalyti ar įkeisti bankui arba suformuoti naujus turto objektus.
Kuo vadovaujantis yra atliekami sklypų kadastriniai matavimai?
Šie matavimai yra atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės įstatymo, Lietuvos Respublikos Nekilnojamojo turto kadastro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 534 Dėl Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto kadastro nuostatų patvirtinimo bei kitų galiojančių teisės aktų nuostatomis.
Kas yra žemės sklypų kadastrinių matavimų byla?
Tai – turinys, kuris yra suformuotas iš kadastro duomenų nustatymų metu parengtų planų bei suformuotų formų.
Kaip dar vadinami kadastriniai matavimai?
Verta pastebėti ir tai, kad kadastriniai matavimai turi ir kitą pavadinimą – jie gali būti vadinami geodeziniais matavimais.
Kas gali atlikti kadastrinius matavimus?
Prireikus atlikti kadastrinius matavimus, būtina kreiptis į šios srities profesionalus – matininkus. Šių specialistų galite rasti kiekviename mieste, taip pat verta akcentuoti, kad nemaža dalis jų, nepriklausomai nuo buvimo vietos, savo paslaugas teikia visoje šalyje.
Kaip išsirinkti šios paslaugos teikėjus?
Jei prireikė tokio pobūdžio paslaugų, verta pastebėti, labi svarbu tinkamai pasirinkti jos teikėjus. Viena vertus, šiandien šių paslaugų teikėjų skaičius yra labai didelis, todėl išsirinkti neturėtų būti sunku, kita vertus – turėtumėte skirti pakankamai laiko tam, kad priimtumėte teisingą galutinį sprendimą. Nors nemaža dalis žmonių, kuriems reikia šios paslaugos, renkasi specialistą iš to paties miesto (dėl galimybės sutaupyti laiko bei išvengti papildomų nepatogumų), dėmesį verta atkreipti į tai, kad vistik patirtis bei atlikti darbai (ir, žinoma, jų kokybė), turėtų būti svarbiausi rodikliai. Ne paslaptis ir tai, kad kiekvienam žmogui, kuriam yra reikalinga tokio pobūdžio paslauga, paprastai kyla daug įvairių klausimų (kokia bus paslaugos kaina; kaip greitai bus atlikti darbai; koks pasiruošimas reikalingas; kokių dokumentų reikės ir t.t.). Belieka tik pridurti, kad šių paslaugų teikėjai visada maloniai atsakys į iškilusius klausimus bei suteiks informacijos.

Kokius dokumentus būtina turėti?
Nors ką tik akcentavimo, kad kiekvienas šios paslaugos teikėjas įvertins jūsų individualią situaciją bei praneš, kokie dokumentai yra reikalingi darbams atlikti, vistik reikia akcentuoti, kad apie kuriuos iš jų verta žinoti iš anksto. Tam, kad kadastrinius matavimus būtų galima atlikti kokybiškai, paprastai reikalingas žemės sklypo, kuriame ir bus atliekami šie matavimai, planas; taip pat – nuosavybės teisę įrodantys dokumentai (Registrų centro pažymėjimas) bei savininko asmens dokumento kopija. Apie kitus būtinus dokumentus būsite informuoti konsultacijos metu.
Kokia yra kadastrinių matavimų kaina?
Ne paslaptis ir tai, kad kiekvienam, besidominčiam kadastriniais matavimais, aktuali yra ir šių paslaugų kaina. Vis dėlto, pageidaujantiems sužinoti tikslų atsakymą, gali tekti šiek tiek nusivilti, kadangi kadastrinių matavimų kaina priklauso nuo daugybės įvairių veiksnių. Tad pabandykime apžvelgti pagrindinius.
Sklypo specifika – tai vienas svarbiausių veiksnių. Įvertinamas ir sklypo plotas, o taip pat jame esančių pastatų skaičius ir paskirtis. Taip pat įtakos turi ir vietovė, reljefo ypatumai.
Sezoniškumas – dar vienas veiksnys. Kadangi kadastrinius matavimus kur kas paprasčiau atlikti šiltuoju metų laiku, būtent tuo laikotarpiu paslaugų kaina gali būti šiek tiek aukštesnė nei šaltuoju metų laiku.
Bet kokiu atveju verta prisiminti, kad kadastriniai matavimai tikrai nėra ta sritis, dėl kurios reikėtų taupyti, nepamirškite, kad būtent šie matavimai yra susiję su vienu svarbiausių dalykų – žeme, todėl viskas turi būti atliekama sklandžiai, tiksliai bei profesionaliai.
Kokia yra kadastrinių matavimų eiga?
Savaime suprantama, daugelį domina ne tik kaina, bet ir eiga. Kokia ji? Atsakantį į šį klausimą, verta pastebėti, kad kadastrinių matavimų eigą galia suskirstyti į tam tikrus etapus. Pirmasis etapas – žemės ar statinių matavimo darbai, kurie nereikalauja daug laiko ir paprastai gali būti atliekami per kelias dienas (žinoma, įtakos turi ir profesionalo užimtumas bei darbo atlikimo greitis). Kitas etapas – Nacionalinės žemės tarnybos patikra. Šis etapas pareikalaus šiek tiek daugiau laiko. paprastai patikra atliekama per 20 – 30 dienų, tačiau tik tuo atveju, jei matavimo darbai buvo atlikti nepriekaištingai. Na, o, jei bus pastebėta netikslumų, teks juos šalinti, tad ir laiko sąnaudos bus didesnės. Dar vienas etapas – dokumentų registravimas Registrų centre, šis procesas gali užtrukti nuo 1 iki 10 darbo dienų. Taigi, apibendrinant galima daryti išvadą, kad visam procesui prireiks ne tiek jau ir mažai laiko – geriausiu atveju bent jau mėnesio; blogiausiu – reikės bent 2 – 3 mėnesių. atsižvelgiant į tai, kad šis procesas pareikalauja iš tiesų didelių laiko sąnaudų, belieka tik duoti patarimą – kadastriniai matavimai turėtų būti pradedami kaip įmanoma anksčiau, kad vėliau nekiltų nesklandumų.
Daugelis žmonių galvoja, kad kadastriniai matavimai – išskirtinė paslauga, turinti daugiau klausimų nei atsakymų. Vis dėlto dėmesį verta atkreipti į tai, kad tokia nuomonė neretai susiformuoja dėl labai aprastos priežasties – informacijos trūkumo. Dabar jau žinote visą svarbiausią informaciją apie šiuos matavimus, tad galite būti tikri – priimti tinkamiausius sprendimus tikrai nebus sunku. Svarbiausia – pradėti juos kuo anksčiau, pasirinkti tinkamus specialistus bei neatsisakyti konsultacijos.